Hurma İle İlgili Bilgiler

Meyveler yeryüzü sofrasını süsleyen mucizevi gıdalardır. Fakat bunlar içinde bir tanesi vardır ki; içermiş olduğu bileşenler, hem gıda hem şifa olması, insanoğluna benzerliği, yetişme şartları ve daha nice özellikleri ile ayrı bir yere sahiptir. Bu meyve çölde yetişen mucize ‘HURMA’ dır.

Hurma Hakkında Genel Bilgiler

ACVE HURMASI

Acve Hurması; Peygamber Efendimizin (S.A.V.) mübarek elleriyle diktikleri, Medine ve çevresinde yetişen, bazılarının çekirdeklerinde, bazılarında ise hurmanın üstünde ALLAH (C.C.)’ın 99 ismi bulunan kutsal ve mucizeye konu olmuş en özel hurmadır. Acve (yanık) isminin mucize üzerine verildiği rivayet edilir.

DEVAMI

MEDİNE HURMASI

Mebrum Hurma; hususiyetle Medine ve civarında yetişen, halkımız tarafından Medine Hurması diye bilinen, Hac ve Umre ziyaretlerinde ikram edilmek üzere en çok tercih edilen, lezzetli ve besleyici bir hurma çeşididir.

DEVAMI

YAŞ HURMA

Yaş hurma yüksek miktarda nişasta, glikoz, vitamin ve mineral içermesinden dolayı özellikle yeni doğum yapmış bayanların kaybettiği enerjiyi en dengeli ve doğal şekilde elde etmesini sağlar. Rahim adalelerini kuvvetlendirir, doğumun kolay geçmesini sağlar, süt salgısını arttırır.

DEVAMI

MUCİZEVİ MEYVE HURMA

Meyveler yeryüzü sofrasını süsleyen mucizevi gıdalardır. Fakat bunlar içinde bir tanesi vardır ki; içermiş olduğu bileşenler, hem gıda hem şifa olması, insanoğluna benzerliği, yetişme şartları ve daha nice özellikleri ile ayrı bir yere sahiptir. Bu meyve çölde yetişen mucize ‘HURMA’ dır.

DEVAMI

HURMA İLE İNSAN ARASINDAKİ BENZERLİKLER

Dilimize Farsçadan geçen hurma, Arapçada nakhle olarak bilinir. Allame Nimetullah Cezairi “Envarun Numaniye” adlı kitabında hurmayla ilgili şunu söyler: “Allah(c.c) Hz.Adem’i yaratacağı zaman meleklere Hz. Adem’in toprağını bir eleğe koymalarını emretti. Elendikten sonra saf ve ince olanından Hz. Adem yaratıldı.

DEVAMI

HURMA AĞACI

Hurma ağacı insana en çok benzeyen bitkidir. Erkekliği ve dişiliği, döllenme ve meyve vermesi,ortalama ömrü, en verimli yılları, vücut yapısı gibi birçok özelliğiyle insana benzerlik gösterir.Tepesi güneşten, kökleri sudan ayrılmamalıdır. Sıcak ve su bir arada olmazsa meyve vermez.Bu durum ‘Ayağı cennette, başı cehennemde olmalıdır’ diye tabir edilir.

DEVAMI

Kutsal Meyve Hurma

KUR’AN-I KERİM’DE HURMA

Herhangi biriniz ister mi ki, içerisinde her türlü meyveye sahip bulunduğu, içinden ırmaklar akan, hurma ve üzüm ağaçlarından oluşan bir bahçesi olsun; himayeye muhtaç çocukları var iken ihtiyarlık gelip kendisine çatsın; derken bağı ateşli (yıldırımlı) bir kasırga vursun da orası yanıversin? Allah düşünesiniz diye size âyetlerini böyle açıklıyor. (Bakara Sûresinin 266 Ayet)

DEVAMI

HADİS-İ ŞERİFLERDE HURMA

Peygamber Efendimiz (asm) döneminde insanlar uzun zaman yiyecek bulamazlardı. Sadece hurma yerler, su içerlerdi. Ama hasta olmazlardı. Sahabi Hz. Aişe validemize “Efendimiz zamanında evinizde ne yer ne içerdiniz” diye sormuş.

DEVAMI

RÜYADA HURMA GÖRMEK

Yağmura, Kur’an-ı Kerim okumaya, ilim öğrenmeye, dine faydalı işler yapmaya, helal ve güzel rızka, Hurma yemek mala, mevsiminde hurma devşirmek iyi meziyetleri olan bir kadınla evlenmeye, zahmetsiz olarak elde edilecek dünyalığa, imanın tadına varmaya ve dünyalığa, Ham hurma görmek suya muhtaç olanın su bulmasına;

DEVAMI

Hurma ve Sağlık

HURMANIN FAYDALARI

Potansiyel sağlık faydaları ve zengin hayati besinleri barındırması hurmayı hemen hemen ideal bir gıda haline getiriyor. Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, niasin ve A Vitaminleri içeriyorlar. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklı sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan Selenyum gibi minerallerde hurmalarda bulunuyor.

DEVAMI

HAMİLELİKTE HURMA

Günümüzde annenin doğum öncesinde ve sonrasında, ayrıca doğan çocuğun gelişimi için kullanması önerilen birçok suni ürün mevcuttur. Ancak bu ürünler doğal ve besleyici olmamaları sebebiyle hem anne sağlığını hem de çocuğun sağlığını yeterince tehdit etmektedirler. Bu ürünler yerine yüzyıllardır kullanıla gelmiş tamamen doğal ve şifalı, mucizevî bir meyve olan hurma birçok uzman ve bilim adamı tarafından defaatle önerilmektedir.

DEVAMI

HURMA MI ŞEKER Mİ?

Ne yazık ki, doğru ile yanlışın birbirine girdiği bir asırdayız. Bu asrın en önemli gündem maddeleri, su, gıda güvenliği, katkı maddeleri, tohumlar, ilaç kalıntıları, hormon, kuraklık vs. Herkes gıda güvenliğinden, doğal/organik/naturellikten, sağlıklılıktan söz ediyor.

DEVAMI

HURMANIN BESİN DEĞERLERİ

Hurma, insanın ihtiyacı olan neredeyse bütün gıdaları bünyesinde barındıran mucizevi bir meyvedir. İçeriğinde protein, karbonhidrat, yağ, su, lif, vitaminler (A, B1, B2, B3, B6, B9-Folik Asit, Niasin, C, D, K) ve mineraller (Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Selenyum, Fosfor, Sodyum, Kükürt, Demir, Klor, çinko, bakır, mangan, flor, iyot), oksitosin hormonu ve organik asitler bulunur. Hurma kolesterol ve alkol içermez.

DEVAMI

HURMA NASIL SAKLANIR

0-10 C sıcaklıkta muhafaza edilmelidir. Buzdolabınızın sebzelik bölümünde muhafaza edebilirsiniz. Tüketmeden 5-10 dk. önce dolaptan çıkarırsanız tüketime hazır hale gelir.

DEVAMI

İletişim Bilgilerimiz