Kutsal topraklarda hac vazifesini tamamlayıp dönüşe geçen hacılar için ‘hediyelik’ telaşı başladı. Hurma tezgahları önünde kuyruklar oluşturan hacılar, kendilerinden önce 45 TIR hurmayı yola çıkardı.

Diyanet Kargo, Gümrük Müsteşarlığı ve PTT işbirliğiyle Türkiye’ye gönderilen hurmaların kilosu ortalama 4 riyal (2 lira) olurken, hacılar hediyelik için ortalama 8 riyal (4 lira) ödüyor. Hacılar, hurma almak için kapısını çaldığı satış merkezlerinden birinde bir Türkle karşılaşıyor. Trabzonlu Süleyman Uzunoğlu, nam-ı diğer “Muhteşem Süleyman”, 12 yıl önce öğrenci olarak geldiği Medine’de her gün yüzlerce hacıyı ve umreciye VIP hizmetle hurma satıyor.

20 bin hurma ağacı var

Süleyman Uzunoğlu, Suudi Arabistan’da İslam Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Şeriat Hukuku’nu bitirmiş. Öğrencilik yıllarında hurma satarak harçlığını çıkaran Süleyman Uzunoğlu, diplomasına Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) denklik vermeyince, Türkiye’ye dönmeyip, Medine’ye yerleşiyor. Şimdi Medine’de 20 bin ağaçlı hurma bahçelerinin sahibi olan Uzunoğlu, 70 bahçenin de ürününü direkt üreticiden açık artırmayla satın alıyor. İç ve dış piyasaya yılda 500 ton hurma satan Uzunoğlu’nun yanında 100 işçi çalışıyor. İşçiler hurmaları ağaçtan topluyor, sınıflandırıp, soğuk hava depolarında saklayıp, paketliyor.

Hacılara yüzme havuzu

Satış merkezini 2’ye çıkararak VIP hacıların da gözdesi olan Uzunoğlu, şimdi müşterilerini içinde kliması ve televizyonu olan lüks çadırda, serinlemek isteyenler için de yüzme havuzunun bile bulunduğu özel hurma bahçesinde ağırlayıp, Cadillac’lı VIP hizmeti veriyor. Şark köşesi çadırının duvarlarını Başbakan Tayyip Erdoğan’la birlikte görüldüğü fotoğrafları süslüyor.

Avce’nin kilosu 60 liraya çıkıyor Mebrun 10 liradan satılıyor

SUUDİ Arabistanda 27 milyon hurma ağacı ve 250 tür hurma bulunuyor. Üretimde dünyada 2’nci sırada bulunuyor. Suudi Arabistan’a dışarıdan hurma ithaline izin verilmiyor. Medine’de 50 tür hurmadan Türklerin damak tadına uygun 12 tür hurma çeşidi bulunuyor. En çok tercih ettikleri ise dayanıklı oluşu ve damak tadına uygunluğu nedeniyle, Kırmızı hurma adı verilen Mebrun. Bir de şeker oranı daha düşük olan Şukayı. Hazreti Muhammet’in elleriyle diktiği söylenen ağaçlarda yetişen, “Peygamber hurması” diye bilinen Avce görünüşte en küçüğü ama hurmaların en değerlisi. Avce’nin kilosu 30-60 lira arasında değişiyor. Türklerin rağbet ettiği Mebrun ise 6-10 liraya satılıyor.

Müşterileri VIP hacılar

SÜLEYMAN Uzunoğlu’nun müşterileri arasında bu yıl Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Kilis Valisi Yusuf Odabaş, Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, Elazığ Milletvekili Şuay Alpay, Kayseri Emniyet Müdürü Cumali Aydın, Danıştay Üyesi Nizamettin Kalaman’ın da bulunduğu VIP hacılar yer aldı. VIP hacılar kolilerin üzerine adreslerini yazıp, kargoya verdi.

HÜRRYET GAZETESİ