1998 yılında Suudi Arabistan’a gelerek Medine İslam Üniversitesi Hukuk Fakültesi Şeriat Hukuku bölümünü bitiren Süleyman Uzunoğlu, öğrencilik yıllarında hurma satarak harçlığını çıkardığını söyledi.

Uzunoğlu, ticareti çok sevdiğini, bu nedenle okulu bitirdikten sonra ticaret yaşamına atıldığını belirterek, “4 yıl önce 1000 ağaç kapasiteli bir bahçeyle hurmacılığa başladım ve işimi büyüterek bahçe sayısını 30’a çıkardım. Medine’de okumam bana ayrı bir avantaj sağladı ve burayı daha iyi tanıma imkanım oldu. Şu anda 5’i Türk 155 işçi çalıştırıyorum” dedi.

Bir hurma ağacının ortalama 90-100 kilo arasında meyve verdiğini de anlatan Uzunoğlu, “Hurma, bol su isteyen ve her yıl düzenli budanması gereken bir ağaç. Meyve veren dallar da her yıl kesilir. Alınan meyveler de kalitesine göre ayrılıyor. Bu nedenle hem zevkli hem de zor bir iş” dedi.

İSTANBUL’DA ŞUBE AÇTI

Bahçelerinden yılda ortalama ortalama 800 ton hurma elde ettiğini ifade eden Uzunoğlu, “Müşterilerimin yüzde 90’ı Türk hacılardan oluşuyor. Bugüne kadar otellere gidip müşteri aramadım. Hep tavsiye üzerine Türk hacılar bahçelerime gelip hurma satın alıyor. Hurmaların büyük bir bölümünü de Türkiye ve Irak’a ihraç ediyorum. Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye düzenli kargo servisi olmadığı için İstanbul’da şube açtım. İsteyen hacılarımıza İstanbul’dan hurmalarını teslim ediyoruz. İsteyenlere de İstanbul’dan diğer illere, evlerine kadar ulaştırıyoruz” diye konuştu. Piyasadan hurma alan hacıların aldatıldığını da belirten Türk işadamı, “Medine hurması diye Tunus hurması veriliyor. Bu nedenle hacılarımız satın alacakları hurmaya çok dikkat etmeli ve bahçelerden satın almalıdırlar” dedi.

Uzunoğlu, hurmadan kazandığı parayla Trabzon Uzungöl’de su fabrikası kurduğunu, Adapazarı’nda ise inşaat işine başladığını kaydetti.

EN PAHALI VE EN DEĞERLİSİ PEYGAMBER HURMASI

Uzunoğlu, Suudi Arabistan’daki 50 çeşit hurmanın en makbul 7 çeşidinin Medine’de yetiştiğini belirterek, şunları söyledi: “Bunların en değerlisi ve şifalısı “peygamber hurması” Acve’dir. Bunun Türkiye’deki kilo fiyatı 50-60 milyon YTL. Medine’de pazarlığa göre 20-30 YTL. Rivayete göre Hz. Muhammed’in dikip yarım saat sonra “gidin toplayın” dediği hurmadır.”

MEDİNE (A.A YENİ ŞAFAK GAZETESİ