Süleyman Uzunoğlu, Adapazarı’ndan 8 yıl önce öğrenci olarak gittiği, Suudi Arabistan’da 4 yılda “Hurma Kralı” oldu. Medine İslam Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Şeriat Hukuku okuyan 30 yaşındaki Süleyman Uzunoğlu’nun müşterileri arasında TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın yanısıra çok sayıda milletvekili bulunuyor.

Öğrencilik yıllarında hurma satarak harçlığını çıkaran Süleyman Uzunoğlu, YÖK denklik vermediği için okul bitince Türkiye’ye dönmedi.

20 BİN HURMA AĞACI VAR:

Medine’de 20 bin ağaçlı hurma bahçelerinin sahibi olan Uzunoğlu, iç ve dış piyasaya yılda 500 ton hurma satıyor. Uzunoğlu’nun yanında 100 işçi çalışıyor. İşçiler hurmaları ağaçtan topluyor, sınıflandırıp, soğuk hava depolarında saklayıp, paketleyip satıyor. Aynı zamanda Medine Türk Konseyi Başkanı olan Uzunoğlu, hurmadan kazandığı parayla iş alanını genişletip, Ukrayna’yla ile demir, Çin’le seramik, Irak’la da hurda ticareti yapıyor. “Müslüman işadamı zengin, dürüst ve akıllı olmalı” diyen Uzunoğlu’nun dileği önümüzdeki seçimlerde Türkiye’de politikaya atılmak.

HACILAR ALTATILIYOR:

Hurma satın alan hacıların yüzde 80’inin aldatıldığını öne süren Süleyman Uzunoğlu, hurma siparişi verip kargo ile Türkiye’ye gönderen hacıların, döndüklerinde, sipariş ettiklerinden daha kalitesiz hurmayla karşılaştıklarını söyledi. Uzunoğlu, şöyle devam etti: “Hacıların ‘İyi hurma, Allah var’ diyerek kandırılıyor. Aldıkları 20 riyallik hurmaların altına, 6 riyallik hurma dolduruluyor. Suudi Arabistan’da bu konuda bir denetleme olmadığından, satın alınan hurma Allah’a emanet. Hacılar, güvenli ve tavsiye edilen yerlerden alışveriş yapmalı, aldıkları kolileri altüst etmeli. Medine hurması diye hacılara Tunus hurması veriliyor, esnaf hurma cinslerini karıştırıp maliyeti yarı yarıya düşürüyor.”

EN DEĞERLİSİ PEYGAMBER HURMASI:

Dört kalite meyve alınan bir ağaç yılda 80-100 kilo hurma veriyor. Hurma ağaçları, yaz aylarında günde 2 kez, kışın ise her gün sulanıyor. Ağaç dikildikten 5 yıl sonra meyve veriyor. Suudi Arabistan’daki 50 çeşit hurmanın en makbul 7 çeşidi Medine’de yetişiyor. Bunların içinde en değerlisi ve şifalısı “Peygamber hurması” denilen Acve. Rivayet göre Hz. Muhammed’in dikip, “Yarım saat sonra gidin toplayın” dediği Acve’nin kilosu Türkiye’de 60 milyon, Medine’de pazarlığı göre 15-30 milyon YTL arası. Türk hacılarının en rağbet ettiği tür ise en tatlı ve en dayanıklı olan Mebrum. Fiyatı 6-10 milyon YTL. arasında değişiyor.

HÜRRİYET GAZATESİ